заболявания на отделителната система
Импотентнос
Импотентност, известна още под наименованията еректилна дисфункция (ЕД), пещеристо разстройство, мъжка полова немощ, е полово разстройство, което се характеризира с неспособността да се получава и задържа ерекция.
Ерекцията се получава в резултат на хидравличен ефект от навлизането и задържането на кръв в гъбестите тела, намиращи се в пениса. Процесът най-често започва в следствие на сексуална възбуда, от сигнали изпратени от мозъка към нерви намиращи се в пениса. Еректилната дисфункция се проявява, когато ерекцията е трудна за постигане.
Ерекцията се приема като признак за здраве и допринася за мъжкото самочувствие. В медицината, специалността разглеждаща ЕД се нарича андрология, която е подразделение на урологията.
причини за импотентност
Има много причини за появата на ЕД, включително промяна на нивото на калий, причинено от отравяне с арсен от питейната вода. Най-честите заболявания причиняващи ЕД са: диабет и сърдечно-съдови заболявания. При тези заболявания се нарушава функцията на малките кръвоносни съдове, което води до сериозни смущения в ерекцията. Други причинители могат да бъдат: неврологични проблеми (травма от хирургическа операция наречена простатектомия), хормонална недостатъчност (хипогонадизъм – изразява се в недостатъчно производство на тестостерон или отсъствие на ендогенен тестостерон), странични ефекти от прием на медикаменти, от психологически фактори и др.
инфекция на пикочните пътища
Инфекцията на пикочните пътища (ИПП) е бактериална инфекция, която засяга част от пикочните канали. Когато засяга долните пикочни пътища, заболяването е познато като обикновен цистит (възпаление на пикочния мехур), а когато засяга горните пикочни пътища, заболяването е познато като пиелонефрит (възпаление на бъбреците). Симптомите за инфекция на долните пикочни канали включват болезненоуриниране и често уриниране или често усещане за необходимост от уриниране (или и двете), докато симптомите на пиелонефрита включват температура и болка в хълбока в допълнение към симптомите за инфекция на долните пикочни пътища. При по-възрастните и при много млади хора, симптомите могат да не бъдат така изразени или да не са конкретни. Основата причина и за двете е Ешерихия коли, но в редки случаи причинители могат да бъдат и други бактерии, вируси или гъбички.
остра бъбречна недостатъчност
Острата бъбречна недостатъчност (ОБН) (на латински: Insufficientia renalis acuta) представлява внезапна, бърза и често обратима загуба на бъбречните функции. Може да се дължи на хиповолемия (обезводняване с ниско кръвно налягане, остър кръвоизлив, циркулаторен шок), приемане на токсични за бъбреците вещества (бъбречни отрови), системна или локализирана в отделителната системаинфекция или запушване на уринарния тракт. Различава се от хроничната бъбречна недостатъчност основно в еволюцията на заболяването и в обратимия ход на острата форма.
Хронична бъбречна недостатъчност
Хроничната бъбречна недостатъчност (на латински: Insufficientia renalis chronica) е състояние на нарушени бъбречни функции – отделителна[1], регулираща и инкреторна Според тежестта на състоянието, хроничната бъбречна недостатъчност бива от различна степен, от най-лека (1-ва) до крайна (5-та) степен, зависеща от хемодиализа. Времето между установяване на проблема и началото на лечение е от кардинална значимост и определя до голяма степен обратимостта на повредите върху отделителната система.